FENG SHUI

Základy Feng Shui

Feng Shui je jednou z osmi částí čínské medicíny. Jak se můžeme léčit, když jsme v chaosu nebo v chaotickém životním prostředí? Klidné prostředí nám pomáhá k odpočinku, relaxaci a obnovit naše životní energie. Všech osm částí čínské medicíny společně pracují na vytvoření dobrého zdraví: feng shui, astrologie, bylinkářství, cvičení (tai chi, chi kung), meditace, strava, masáže, a akupunktury. Za použití feng shui můžeme vytvořit vyvážený domov, krajinu a pracoviště plné harmonie.

Historické perspektivy

Všude na naší planetě - od pyramid v Egyptě, monolitů Stonehenge v Anglii, po hrobky Ming v Číně - starověcí lidé ctí posvátná místa. Hory, řeky, kopce a háje, nebo místa, kde došlo k přírodním jevům, jsou uvedena jako posvátná místa.

Feng Shui je starověké čínské umění a věda o umístění posvátných míst na Zemi. Doslovný překlad Feng Shui je "vítr" a "voda", dva prvky přírody. Staří Číňané rozvinuli feng shui na základě jejich jedinečných duchovních pohledů na svět. Studovali přírodní smysl vesmíru. V přírodě cítili "chi" energii - dech života ve všech věcech. Rozumí harmonii života pozorováním přírody a intuicí. Předkové uznávali chi v krajině k zjištění míst, které by byly ochráněny před nebezpečím, poskytovaly bujnou vegetaci, a harmonicky sladily geomagnetismus země.

Taosim

Filozofií rovnováhy přírody se stala duchovní filozofie taoismu. Kněží z taoismu, kteří byli ženy i muži, objevili a vyvinuli feng shui prostřednictvím pozorování forem země - toky řek, pohyby planet, chování zvířat, a měnící se povětrnostní podmínky.
Staří taoisté uvedli, že lidé, kteří žijí tam, kde zemi setkává nebe, je „Říše středu“.
Z jihu dostáváme teplo a vitalitu. Symbolické zvíře na jihu je červený Fénix, který představuje krásu a dobro.

Od severu přichází zima, sníh a tma. Symbolické zvíře pro sever je černá želva, která představuje dlouhou životnost a odolnost.

Směrem na východ odpovídá jaro, modré moře, a nový růst.

Pro východ je symbolické zvíře blankytný drak, který reprezentuje majestát a nádheru.

Směrem na západ odpovídá podzim a zasněžené hory. Pro západ je symbolické zvíře bílý tygr, který je příkladem statečnosti a síly.

Pět prvků

Způsob, jak rozdělit chaos na prvky kosmu.

Staří taoisté pochopili jednotu všech věcí jako výtvor pěti Taoistických prvků - oheň, země, kov, voda a dřevo. Těchto pět elementů se používá ve feng shui pro rovnováhu a vytvoření harmonie.

Oheň - v tradiční čínské medicíně, oheň odpovídá srdci. Ohniskem ve feng shui je obývací pokoj, srdce domova.

Země - element země odpovídá žaludku v čínské medicíně, a je jídelnou feng shui.
Kov - V čínské medicíně, kov odpovídá plicím. Je ložnicí feng shui, kde spíme a zhluboka dýcháme.

Voda - element vody odpovídá ledvinám v čínské medicíně, je koupelnou ve feng shui.

Dřevo - element dřeva odpovídá játrům v čínské medicíně a je kuchyní ve feng shui. Protože se zde přidává dřevo do ohně při vaření.

Jin a Jang

Výklad – v krajině jsou hory jang a údolí jsou jin. V architektuře je jin hrubou stavbou a jang vybavením domova.
Jin – Nadměrné vlhko, špatné osvětlení a tma v pokoji mohou evokovat pocity smutku. Jang – příliš světla v pokoji může vyvolávat pocity úzkosti. Pro Jin je vhodná ložnice jako místnost na spaní. Pro Jang je vhodný obývací pokoj jako místnost pro konverzaci.

Osm trigramů

Osm trigramů v čínštině, jsou ba-Gua, prohlásil "Pchá gwah." Ba“ znamená osm a Gua znamená trigram. Trigram je symbol a skládá se ze tří linek naskládaných na sebe navzájem. Plná čára představuje jang chi. Rozdělená linka reprezentuje jin chi. BA-Gua může být použita jako Feng Shui šablona. Trigramy představují prvky přírody: oheň, země, jezero, nebe, voda, hory, hrom a vítr.

Těchto osm tri-gramu je možné použít pro místnosti, budovy, nebo krajiny:

Umístění požáru představuje slávu a pověst, umístění země představuje vztahy, umístění jezera představuje děti a tvořivost; umístění nebe představuje cestu a pomoc, umístění vody představuje kariéru, umístění hor představuje vlastní znalosti, umístění hromu představuje zdraví a rodinu a umístění větru představuje bohatství.

Jin / Jang ve vesmíru

Podle starých Taoistů, je propojena všechna energie. Toto spojení, je symbolizováno jako prolínání jinu a jangu.

Tradiční jin je tmavý, ženský, a receptivní princip.
Jang je lehký, mužský, a aktivní princip. Společně do sebe jin a jang zapadají a zároveň vytváří a definují pravý opak.

Jin a Jang jsou vztaženy k sobě a jsou v konstantním stavu toku.

Jin a Jang zůstává přirozeným řádem vesmíru, protože cyklus jin a jang se neustále opakuje – Pravé poledne, půlnoc, slunovraty, roční období atd.
Při oddělení jin a jang nastane smrt.

Jaké je Vaše znamení a element podle čínského horoskopu?

Zadejte Vaše datum narození:

Čínská astrologie, čínské horoskopy, rady, typy a zajímavosti

 • Čínský rok ohnivé opice 2016

  V roce rudé ohnivé Opice se připravte na hektické tempo

  Osmého února začne podle čínského kalendáře rok rudé ohnivé Opice. Co od něj můžeme očekávat? Rozhodně mnoho příležitostí ve všech směrech, nové nápady a hlavně posun vpřed a to i v takových záležitostech, o kterých byste si netroufli přemýšlet anebo měli pocit, že šance na úspěch u nich není možná. Při vší improvizaci a elánu si však musíte dát pozor na riskování. Jakkoliv je rok Opice příležitostí k dosažení úspěchu, je nutné plánovat a přemýšlet, než se do něčeho pustíte. Příliš hazardní jednání naopak může přinést totální krach. Stejně tak si hlídejte, co slibujete, protože nesplněné sliby anebo nehezká slova na adresu druhých se vám vrátí přesně podle karmických zákonů – a v tomto roce s neobvyklou rychlostí.
  Více »

  autor článku: mm, čínský horoskop

 • Rok 2015 bude ve znamení dřevěné Kozy.

  Rok dřevěné Kozy klepe na dveře

  Přesně 19. února začíná astrologický čínský nový rok. Tentokrát se bude odehrávat ve znamení Kozy a to přesněji dřevěné Kozy. Co nás čeká a nemine podle čínského horoskopu?
  Více »

  autor článku: JOB

 • čínský horoskop 2014 kůň

  Rok dřevěného koně 2014 v čínském horoskopu

  Rok dřevěného koně začíná 31. ledna 2014 a bude trvat do 18. února 2015. Kůň je svou povahou šarmantní, galantní a pozorný. Má smysl pro humor a dokáže pobavit celou svou společnost. Má rád přímé a upřímné jednání, praktický způsob práce a celkovou nezávislost. Je však velmi náladový a křivdy si v sobě nosí velmi dlouho. Rok koně se bude odehrávat přesně v duchu této tradice. Podrobnosti vám prozradí Čínské horoskopy.
  Více »

  autor článku: čínský horoskop

 • Základy bydlení podle Feng Shui

  Základy bydlení podle Feng Shui

  Plánujete vybavení nového bytu nebo domu a rádi byste se při tom řídili podle prastarého umění Feng Shui, ale nevíte, jak na to? Horoskop.cz vám s tím poradí. V následujícím článku si shrneme několik základních zásad pro bydlení podle Feng Shui, které vám významným způsobem pomohou harmonizovat váš domov.
  Více »

  autor článku: čínský horoskop, JOB

 • Čínský rok Hada 2013

  Rok černého Hada 2013 v čínském horoskopu

  Podle čínského horoskopu je rok 2013 rokem Hada. Začíná 10. února 2013 a končí 30. ledna 2014. Had je šestým znamením čínského horoskopu a lze jej popsat jako záhadné, intuitivní, introspektivní a rafinované zvíře.
  Více »

  autor článku: čínský horoskop, JOB

 • čínský horoskop, Feng Shui

  Čínský horoskop přináší Feng Shui rady pro měsíc říjen

  Říjnový kamenem je opál, klenot vzbuzující sympatie a soucit, podporující tok čistých myšlenek a důvěry. Legenda praví, že římský císař Konstantin nosil opál v koruně právě proto, že věřil, že jeho světlo v temnotě ochrání císařskou moc. Ještě starší pověsti dokonce tvrdí, že osoba, která nosí opál, se může stát neviditelnou.
  Více »

  autor článku: čínský horoskop, JOB

 • Čínský horoskop představuje: Spaní podle feng-šuej

  Spánek patří mezi základní lidské potřeby. Aby byl co nejkvalitnější, měli byste respektovat určité zásady. Čínský horoskop vám poradí, jak k problematice správného spaní přistupuje stará čínská filosofie feng-šuej.
  Více »

  autor článku: čínský horoskop, JOB

 • Čínský horoskop - rady na jaro

  Čínský horoskop radí, jak si udržet zdraví na jaře

  Chcete být zdraví po celé jaro? Čínská medicína má zaručené rady, co udělat, abyste své zdraví nejenom posílili, ale i udrželi pro další období roku. Čínský horoskop se s vámi o ně podělí. Získejte co nejvíc energie!
  Více »

  autor článku: čínský horoskop, JOB

 
 

Partnerská shoda
podle čínského horoskopu
„pán a sluha“

Vaše znamení:

Jaký je Váš element?

Váš Feng Shui element o vás prozradí informace o vaší osobnosti, síle, předpokladech a potřebách. Objevte je!

Zadejte Vaše datum narození:


Co znamená?

Více o Feng Shui »

BAGUA

 

Přejeďte po mapě a objevte Feng Shui v daných oblastech.

Feng Shui